Regulamin

Poznaj nasze warunki handlowe

Regulamin

OGÓLNE WARUNKI UMOWY

 

I. Postanowienia ogólne.

§ 1.

Niniejsze ogólne warunki umowy (zwane dalej „OWU”) określają zasady zawierania umów sprzedaży, w ramach których sprzedawcą jest Gospodarstwo Ogrodnicze Monika Łasica z siedzibą w ul.Wiśniowa 16, 96-323 Bobrowce, NIP 838-183-46-79.

II. Definicje 

§ 2.

Przez pojęcia użyte w OWU należy rozumieć:

„Sprzedawca”  Gospodarstwo ogrodnicze Monika Łasica z siedzibą ul.Wiśniowa NIP: 838-183-46-79.

„Kupujący” – osoba fizyczna, jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, której ustawa przyznaje zdolność prawną lub osoba prawna, która zawarła ze Sprzedawcą Umowę lub złożyła Zamówienie;

„Zamówienie” – zaproszenie do złożenia oferty złożone Sprzedawcy przez Kupującego w formie pisemnej, elektronicznej lub dokumentowej;

Potwierdzenie Zamówienia” – oferta złożona przez Sprzedawcę do Kupującego w formie pisemnej, elektronicznej lub dokumentowej;

„Umowa” umowa sprzedaży, dostawy, kontraktacji lub inna umowa zawarta przez Sprzedawcę z Kupującym zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego;

„Cennik” – opublikowany na stronie internetowej Sprzedawcy wykaz Towarów wraz z ceną jednostkową;

„Konsument”  osoba zdefiniowaną w przepisie art. 221 Kodeksu cywilnego,

PB jednoosobowy” – osoba fizyczna zawierająca ze Sprzedawcą Umowę bezpośrednio związaną z jej działalnością gospodarczą, gdy z treści Umowy wynika, że nie posiada ona dla tej osoby charakteru zawodowego.

III. Zawieranie Umów

§ 3

1. Treści prezentowane na stronach internetowych Sprzedawcy, jak również materiały drukowane o charakterze informacyjnym dot. działalności gospodarczej Sprzedawcy, a w szczególności ogłoszenia, reklamy, cenniki i inne informacje nt. przedsiębiorstwa Sprzedawcy, nie są ofertą w rozumieniu przepisów art. 66 i 66(1) kodeksu cywilnego, lecz zaproszeniem do składania ofert.

2. Sprzedawca zastrzega, że treści prezentowane na stronach internetowych Sprzedawcy lub materiałach informacyjnych bądź promocyjnych, mogą nie być aktualne, w szczególności towary mogą nie być już dostępne z powodu wyczerpania zapasów.

3. Sprzedawca prowadzi sprzedaż hurtową. Sprzedawca nie prowadzi sprzedaży na rzecz Konsumentów i PB jednoosobowych. Złożenie Zamówienia przez Kupującego prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą będzie poczytywane jako wola dokonania przez Kupującego czynności w celu związanym z prowadzoną działalnością gospodarczą, o charakterze dla Kupującego o charakterze zawodowym.

§ 4

Do zawarcia Umowy dochodzi po uprzednim złożeniu przez Kupującego Zamówienia, po Potwierdzeniu Zamówienia przez Sprzedawcę.

1. Zamówienie może być złożone Sprzedawcy przez Kupującego:

a)    osobiście w siedzibie Sprzedawcy,

b)    telefonicznie pod numerami telefonów: 697-477-233 / 661-027-642

c)     za pomocą wiadomości e-mail kierowanej na adres: lasica-monika@wp.pl

d)    w Zamówieniu Kupujący powinien oznaczyć co najmniej:

a)    ilość i rodzaj zamówionego towaru,

b)    adres poczty elektronicznej Kupującego do wysyłki potwierdzenia Zamówienia.

2. Sprzedawca wyśle Kupującemu Potwierdzanie Zamówienia w formie dokumentowej pocztą elektroniczną na adres podany przy składaniu Zamówienia.

3. Potwierdzenie Zamówienia zawiera co najmniej:

a)    ilość i rodzaj zamówionego towaru,

b)    jednostkowe ceny towarów aktualne na dzień składania Potwierdzenia Zamówienia,

c)     łączną wartość Zamówienia,

d)    termin odbioru towaru,

e)    informację o wysokości i terminie płatności zadatku. 

4. Najpóźniej wraz z Potwierdzeniem Zamówienia Sprzedawca przekazuje Kupującemu również niniejsze OWU.

5. Celem uniknięcia wątpliwości zastrzega się, że w sytuacji, w której dochodzi do rozbieżności między brzmieniem Zamówienia a Potwierdzeniem Zamówienia, wskazania Potwierdzenia Zamówienia będą wiążące dla stron.

6. Strony wprost wyłączają stosowanie jakichkolwiek ogólnych warunków lub wzorców umownych stosowanych w obrocie przez Kupującego.

7. Bez zgody wyrażonej przez Sprzedawcę w formie pisemnej pod rygorem nieważności, po stronie Kupującego wyłączona zostaje dalsza możliwość modyfikacji oferty poprzez zmianę warunków ujętych w Potwierdzeniu Zamówienia lub zmianę uregulowań OWU.

8. Za moment akceptacji oferty ujętej w Potwierdzeniu Zamówienia i moment zawarcia Umowy traktuje się wpływ zadatku wniesionego przez Kupującego w wysokości wskazanej w § 5 ust. 1. 

§ 5.

1. O ile Potwierdzenie Zamówienia nie wskazuje inaczej, Kupujący zobowiązany jest do wniesienia na rzecz Sprzedawcy zadatku w wysokości:

a)              20% wartości wynikającej z Potwierdzenia Zamówienia – w przypadku ustalonego terminu odbioru towaru przypadającego w okresie od 1 września do 31 grudnia,

b)              30% wartości wynikającej z Potwierdzenia Zamówienia – w przypadku ustalonego terminu odbioru towaru przypadającego w okresie od 1 stycznia do 31 sierpnia,

2. Zadatek płatny jest gotówką lub przelewem na rachunek bankowy podany przez Sprzedawcę, w terminie 14 dni od daty otrzymania przez Kupującego Potwierdzenia Zamówienia.

3. Na odpowiednio umotywowany wniosek, termin do wniesienia zadatku może zostać przez Sprzedawcę przedłużony poprzez oświadczenie złożone w formie dokumentowej pocztą elektroniczną na adres podany przez Kupującego przy składaniu Zamówienia.

4. W razie wykonania Umowy zadatek ulega zaliczeniu na poczet ceny sprzedaży.

5. W przypadku niewykonania Umowy przez Sprzedawcę na skutek zaistnienia czynników zewnętrznych, niezależnych od Sprzedawcy np. niekorzystnych czynników atmosferycznych, klęsk żywiołowych, chorób roślin, obowiązek zapłaty sumy dwukrotnie wyższej po stronie Sprzedawcy zostaje wyłączony.

6. Sprzedawca w terminie do 12 miesięcy liczonych od daty nadania Potwierdzenia Zamówienia Kupującemu ma prawo odstąpić od Umowy bez obowiązku wskazywania przyczyny. Oświadczenie o odstąpieniu od Umowy powinno być złożone Kupującemu w formie pisemnej lub dokumentowej pod rygorem nieważności. W takim wypadku, Umowa uważana będzie za niezawartą, a Sprzedawca zwróci Kupującemu wpłacony przez niego zadatek. W razie skorzystania z ww. uprawnienia przez Sprzedawcę, obowiązek zapłaty dwukrotności kwoty zadatku zostaje wyłączony.

§ 6.

1. Po zawarciu Umowy, zmiana ilości lub rodzaju zamówionego towaru wymaga zgody Sprzedawcy wyrażonej na piśmie lub w wiadomości e-mail pod rygorem nieważności.

2. W przypadku wyrażenia zgody przez Sprzedawcę na zmianę, o której mowa w ust. 1, dochodzi do zmiany Umowy. Uiszczony zadatek podlega w całości liczeniu na poczet ceny zmienionego Zamówienia i nie ulega stosunkowemu zmniejszeniu.

3. W przypadku wyczerpania towaru danego rodzaju i w konsekwencji brakiem jego dostępności, Sprzedawca zastąpi brakujące rodzaje towarów innymi o podobnych parametrach, o ile Kupujący nie sprzeciwi się temu w formie pisemnej w ciągu 5 dni od otrzymania informacji o braku dostępności towaru danego rodzaju.

 

 

IV. Ceny

§ 7.

1. Ceny stosowane w Potwierdzeniu Zamówienia odpowiadają wysokości wskazanej w Cenniku, obowiązującym na dzień nadania Potwierdzenia Zamówienia przez Sprzedawcę.

2. Ceny towarów znajdujących się w Cenniku oraz Potwierdzeniu Zamówienia są cenami netto (nie zawierają podatku VAT) i są wyrażone w złotych polskich. Sprzedawca może przeprowadzać i odwoływać akcje promocyjne.

3. Sprzedawca zastrzega sobie prawo zamiany Cennika w każdym czasie.

4. Podane w Cenniku ceny towarów nie obejmują kosztów transportu i kosztów obsługi płatności.

5. Koszty transportu Kupujący pokrywa we własnym zakresie.

6. Kupujący i Sprzedawca mogą ustalić inne warunki pokrywania kosztów wysyłki towarów. Warunki dotyczące warunków pokrywania kosztów towarów nieokreślone w potwierdzeniu Zamówienia są nieważne. 

7. Klienci wystawiający faktury VAT RR otrzymają od Sprzedawcy dowód dostawy. Ceny wskazane w dowodzie dostawy są cenami netto (nie zawierają podatku VAT)

V. Sposób zapłaty

§ 8.

1. Zapłata za przedmiot sprzedaży nastąpi:

a. gotówką w chwili odbioru towaru,

b. przelewem na rachunek Sprzedawcy w ciągu 14 dni od dnia wystawienia rachunku lub faktury.

2. Kupujący wyraża zgodę na stosowanie przez Sprzedawcę w rozliczeniach faktur elektronicznych w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

VI. Odbiór towaru

§ 9.

1. Kupujący odbiera i we własnym zakresie ponosi koszt przewozu towaru z siedziby Sprzedawcy.

2. Załadunku towaru dokonuje Sprzedawca.

3. Po dokonaniu załadunku towaru ryzyko związane z uszkodzeniem lub utratą towaru przechodzi na Kupującego.

4. Kupujący i Sprzedawca mogą ustalić inne warunki załadunku, odbioru lub transportu towarów w formie dokumentowej pod rygorem nieważności.  

VII. Zastrzeżenie prawa własności

§ 10.

1. Sprzedawca zastrzega sobie własność przedmiotu sprzedaży, aż do momentu uiszczenia ceny przez Kupującego

2. Od momentu wydania przedmiotu sprzedaży na Kupującym ciąży niebezpieczeństwo jego utraty lub uszkodzenia.

3. Sprzedawca nie traci prawa własności do zastrzeżonego przedmiotu sprzedaży także przez fakt, że Kupujący po dokonanej sprzedaży jej przedmiot dołuje lub posadzi sprzedane rzeczy na swoim lub obcym terenie.

4. Kupujący jest zobowiązany do magazynowania, dołowania lub sadzenia przedmiotu sprzedaży, co do którego Sprzedawca zastrzegł własność, oddzielnie od pozostałych roślin oraz do oznaczenia go w taki sposób, by był rozpoznawalny jako pochodzący od Sprzedawcy.

5. Kupujący jest także zobowiązany do nieodpłatnego pielęgnowania zastrzeżonego przedmiotu sprzedaży, a zwłaszcza do poprawnego magazynowania, sadzenia, nawożenia i nawadniania.

6. Jeżeli Kupujący sprzeda przedmiot sprzedaży zastrzeżony w ust. 1 po obróbce, połączeniu lub wymieszaniu z innymi, nie należącymi do Sprzedawcy rzeczami, Sprzedawcy przysługuje udział we współwłasności nowej rzeczy oznaczony według stosunku wartości rzeczy połączonych lub pomieszanych (art. 193 § 1 k.c.).

7. W razie braku zapłaty ceny w umówionym terminie Sprzedawca ma prawo żądać niezwłocznego wydania przedmiotu sprzedaży. W takiej sytuacji, Sprzedawca może domagać się wynagrodzenia za korzystanie z przedmiotu sprzedaży.

VIII. Wykonanie umowy

§ 11.

1. Miejscem spełnienia świadczenia Sprzedawcy jest Gospodarstwo ogrodnicze znajdujące się przy ul. Wiśniowej 16, 96-323 Bobrowce.

2. Sprzedawca wyda towar Kupującemu w terminie wskazanym w Potwierdzeniu Zamówienia z tym zastrzeżeniem, że Sprzedawca może wystąpić do Kupującego z wiążącym żądaniem odbioru towaru w okresie do 1 miesiąca przed upływem terminu wskazanego w Potwierdzeniu Zamówienia. W takiej sytuacji, odbiór towaru przez Kupującego powinien zostać dokonany w terminie 3 dni od dnia otrzymania żądania.

3. W razie opóźnienia Kupującego w płatności lub zwłoki Kupującego w odbiorze przedmiotu sprzedaży, po stronie Sprzedawcy zaktualizuje się uprawnienie do odstąpienia od Umowy. W razie złożenia oświadczenia o odstąpieniu w trybie przewidzianym niniejszym ustępem, Sprzedawca zachowa wniesiony przez Kupującego zadatek, co nie ogranicza prawa do dochodzenia po stronie Sprzedawcy odszkodowania na zasadach ogólnych. 

4. W razie opóźnienia lub zwłoki  kupującego w odbiorze przedmiotu sprzedaży, Sprzedawca ma prawo do naliczenia opłat za jego przetrzymywanie i pielęgnowanie.

IX. Odpowiedzialność

§ 12.

1. Odpowiedzialność Sprzedawcy względem Kupującego w najszerszym zakresie dopuszczalnym przez przepisy bezwzględnie obowiązującego prawa zostaje wyłączona w zakresie:

a. jakichkolwiek wad lub szkód stanowiących następstwo, chociażby pośrednie, sposobu uprawy lub pielęgnacji roślin po ich wydaniu, przejawiających się w szczególności nieprzyjęciem się rośliny, jej poziomem wzrostu lub owocowania;

b. konsekwencji stosowania środków ochrony roślin, w szczególności z grupy herbicydów;

c. utraconych korzyści Kupującego;

d. szkód powstałych chociażby pośrednio, na skutek modyfikacji genetycznych.

2. Odpowiedzialność Sprzedawcy wobec Kupującego ograniczona jest wyłącznie do szkód wywołanych przez Sprzedawcę z winy umyślnej lub wywołanych rażącym niedbalstwem oraz każdorazowo ograniczone jest do wysokości ceny przedmiotu sprzedaży, z którym związane jest roszczenie Kupującego.

3. Odpowiedzialność Sprzedawcy z tytułu rękojmi zostaje wyłączona.

4. Kupujący zobowiązany jest złożenia reklamacji nie później niż w ciągu 14 dni od dnia odbioru towaru pod rygorem wygaśnięcia roszczeń  wobec Sprzedawcy. Zgłoszenie reklamacyjne należy sporządzić w formie pisemnej pod rygorem nieważności i udokumentować zdjęciami.

5. Kupujący odbierając towary od Sprzedawcy w okresie letnim, jesiennym lub zimowym, zimuje towar na własną odpowiedzialność, w całości zwalniając z odpowiedzialności Sprzedawcę  

 

§ 13.

1. Sprzedawca nie ponosi odpowiedzialności za niewykonanie albo nienależyte wykonanie Umowy wywołane wystąpieniem zdarzenia stanowiącego siłę wyższą, rozumianego jako stan zewnętrzny, pozostający poza kontrolą Stron. Za siłę wyższą Strony uznają w szczególności:

a. klęski żywiołowe i inne działanie sił przyrody, m.in.: suszę, powódź, pożar, trzęsienie ziemi, ekstremalny mróz (poniżej -15 st. C) lub upał (powyżej 40 st. C), obfity grad, obfite opady deszczu lub śniegu (powyżej 7,5 mm wody na godzinę), orkan, trąbę powietrzną, osuwisko ziemi;

b. zaburzenia życia społecznego, wynikające z działań wojennych, zamieszek wewnętrznych lub strajków, epidemii;

c. akty władzy państwowej, utrudniające lub uniemożliwiające prowadzenie działalności handlowej, takie jak wprowadzające stan epidemii lub zagrożenia epidemicznego, stan wojenny, stan nadzwyczajny.

2. Jeżeli w wyniku siły wyższej, o której mowa w ust. 1 wykonanie Umowy stanie się niemożliwe albo istotnie utrudnione, Sprzedawca jest uprawniony do rozwiązania Umowy w terminie
60 dni od zaistnienia okoliczności uniemożliwiającej albo utrudniającej wykonanie Umowy, co nie będzie wiązało się po stronie Kupującego z jakimikolwiek roszczeniami odszkodowawczymi. W takiej sytuacji, Kupujący zwalnia Sprzedawcę z obowiązku  zwrotu  wniesionego zadatku.

X. Postanowienia końcowe

§ 14.

Sądem właściwym dla rozpoznawania sporów objętych stosowaniem niniejszych OWU jest Sąd właściwy dla siedziby Sprzedawcy.

§ 15.

W przypadku, gdyby jakiekolwiek postanowienie Umowy albo OWU okazało się nieważne, pozostałe jego postanowienia pozostają w mocy. Strony w takim wypadku zobowiązują się niezwłocznie zastąpić nieważne postanowienie ważnym postanowieniem, które byłoby najbliższe celowi gospodarczemu postanowienia uznanego za nieważne.

§ 16.

Teren Gospodarstwa  Ogrodniczego Monika Łasica z siedzibą w ul.Wiśniowa 16, 96-323 Bobrowce  jest monitorowany przybywający w nim goście, kupujący,  dobrowolnie zgadzają się na rejestrowanie obrazu z ich udziałem.

§ 17.

Prawem właściwym dla stosowania niniejszego OWU jest prawo Polskie.

§ 18.

OWU obowiązuje od dnia 1.07.2022 r.



Gospodarstwo Ogrodnicze Łasica

Masz pytania?

Skontaktuj się! Chętnie udzielimy Ci odpowiedzi.